T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI Balıkesir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Kara Sporları

TURİZM AMAÇLI SPORTİF FAALİYETLER

           KARA SPORLARI: 

           
DAĞ TURİZMİ:

            İlimizde dağcılık faaliyetleri 1988 yılında başlatılmıştır. Halen il merkezinde BADAK(Balıkesir Dağcılık Kulübü), Bandırma’da BANDAK ve  biri de Balıkesir Üniversitesi’nde  olmak üzere  üç kulübümüz bulunmaktadır.  Gerek klüplerin gerekse il temsilciliklerinin ilimizde  ve bölge dışında  etkinlikleri sürdürülmektedir. Dağ turizmi açısından zengin  kaynaklara sahip ilimizde; 

Erdek             Kapıdağ
Dursunbey   
Alaçam Dağları
Bigadiç         
Hisartepe, Ulus Dağı (1776m),
Edremit          
Altınoluk - Şahin deresi  Kanyonu – Dere çatı Mevkii
                       -
 
Fidanlık Mevkii- Narlı Köyü’nden çıkış,
                       -
 
Zığındere- Avcılar Köyü çıkış
Edremit
         Zeytinli
                       -
 
Sütüven Şelalesi ve Hasan boğuldu
                       -
 
Ayı Deresi, Dalaksuyu Mevkii
                       -
 
Sarıkız Tepesi
Havran
          Hanlar Yaylası
İvrindi            
Madra Dağı(1400m),
Sındırgı         
Kertil,  Sidan Yaylası      
        İlimizin güneybatısında yer alan  Biga Yarımadası  üzerinde, Edremit Körfezi’nin kuzey kıyısını takiben, doğu- batı yönünde  60-70 km uzanan Kazdağları  topoğrafik  özellikleri ile  dağcılık ve trekking  için  uygun alanlar oluşturmaktadır. Karataş Tepesi(1774m) ise Kazdağları’ nın zirvesini olup,  onu Babadağ(1767m) ve 1726 metre ile Sarıkız  Tepesi izlemekte.

        Doğal güzellikleri ile  dağcıların ve doğa sporcularının vazgeçemediği dağlardan biri olan  Kazdığı’nda,  hemen her patika bir rota özelliği taşıyor. Sadece Mili Park sınırlarında değil  batıya Assos yönüne kadar yayılan Kafdağı’nın  hemen her yanına yürüyüş yapılabilmekte.  Ancak belirgin  güzergâhlar  ve özellikle de kanyon vb. üst düzey deneyim ve malzeme gerektiren alanlara dikkat etmek gerekiyor.   Milli park sınırları içinde  olan ve çeşitli yerleşim yerlerinden geçen yatay güzergâh, doğal güzellikler dışında köyleri ve buralardaki yaşam tarzını, çeşitli  gelenekleri, görenekleri de merak ede
nlerin ilgisini çekebilir. Çamlıbel Köyü’nü  veya  Güre’yi başlangıç noktası alarak yola çıktığınızda karşınıza çıkan ilk rota : Yassısalı Mahallesi, Pınarbaşı Piknik Alanı, Kavurmacılar Mahallesi, Kızılkeçili Köyü, Sütüven Şelalesi,Hasanboğuldu, Beyoba, Pınarbaşı ve  Mehmetalan Köyleri. Zeytinli beldesi de  bazen eğimli bazen düz patikalardan bazen de asfalt veya bahçelerden  yürüyüş imkanı sağlayan rotalardan. Tahtakuşlar Köyü’nde görebileceğiniz  Etnografya Galerisi ile Şarlak keyifli mola yerlerinden. Orta Asya ‘da göç eden konar-göçer Türk boylarının  ilginç  ve özgün kültür varlıklarının  sergilendiği Etnografya  Galerisinde  Kazdağı ile ilgili efsaneleri öğrenebilir, şifalı otlarında  satın alabilirsiniz.  Tahta kuşlar Köyü’nün 1 km güneydoğusundaki  Çamlıbel  köyüne   ve Edremit Körfezi’ne  hakim bir tepede yer alan Şarlak, içinde  formu  Marmara Denizi’ne benzetilerek  yapılan bir havuzun  bulunduğu  bir çay bahçesi  ve piknik alanı.  Türk ve Rum mimarisinin  örnekleri ile bezeli Güre’de  eski dokusunu  koruyan  bir yerleşim yeri. Güre’ ye bağlı  iki mahalle  olan Yassıçalı  ve Kavurmacılar  tenha, klasik birer köy görünümünde. Güre’ den sonra ulaşılan  Kızıl keçili  Çayını  izleyerek ulaşacağınız 17m yükseklikten  dökülerek akan Sütüven  şelalesinin  oluşturduğu  gölet de güzel bir piknik alanı. Buradan 500m yüründüğünde Gök Büvet’ e ulaşılıyor. Zaman içinde adı Hasan boğuldu olmuş Gök Büvet’- in.
    Kazdağı Milli Parkı’nda  fahri eko- turizm rehberleri  ile birlikte  gezinizi  yapmanız gerekiyor. Bu geziler için yine  Kazdağı Milli Parkı  Akçay Milli Park Mühendisliği’nden  izin almanız şart.


1. Araçla ve Trekking ile  gidilebilecek  güzergâhlar:

                            Mehmetalan Köyü- Yayla Tepe(Araç ile)
                            Yayla Tepe- Ayı Deresi(Trekking ile)
                            Ayı Deresi- Mehmetalan Köyü (Araç ile) 

2. Araçla Gidilebilecek Güzergâhlar:

Avcılar Köyü, Dereçatı Mevkii, Doyran Köyü, Metmetalan Köyü, Yayla Tepe, Tozlu Mevkii, Türkmen Yaylası, Sarıkız, Tavşanoynağı Tepe, Dumanlı Mevkii, Gürlek Çeşme, Çamlıbel Köyü Güzergâhı.. 

İrtibat                                                                 :
Balıkesir Dağcılık Kulübü (BADAK):
     0 266 241 37 00
Adres:    Yeşilli Meydanı Atalar Cad.  9/B Balıkesir 

Bandırma Dağcılık Kulübü(BANDAK):
   0 266 714 23 42
Adres:    Ordu Cad. No:123 Bandırma     Faks: 715 27 20 

Demre  Turizm Seyahat Acentası
          :0 266 3854 85 86
M.Kaptan Mey. L.Akpınar Cad. Akçay - Edremit 

Mare Monte Turizm Seyahat Acentası  
: 0 266 396 17 30
İskele Mah. Fatih Cad. No.7 Altınoluk - Edremit 

Göktuğ Turizm Seyahat Acentası                   :
0 266 388 22 13
Çanakkale Asfaltı Kavaklar Meydanı Ay doğdu Petrol - Edremit