T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI Balıkesir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Su Sporları

İlimizde Su Sporları olarak; yöresel tekne turları, banana, su kayağı, jet ski ve su altı dalışları...vb. alanlarda faaliyetler, daha çok Edremit (Akçay- Altınoluk), Ayvalık (Ali bey Adası- Sarımsaklı Plajı) Burhaniye (Ören) ve Erdek kıyılarında yapılmaktadır.

SU ALTI DALIŞ TURİZMİ

İlimiz, sualtı florası ve faunası bakımından ekolojik niş oluşturan Ayvalık Adaları ’nda binlerce yıldan beri oluşan deniz dibinin güzellikleri ve zenginliklerini görebilmek mümkündür. Marmara ve Avşa Adaları ile Erdek ve Edremit’i de unutmamak lazım.Kuzey Ege’de 22 adacıktan oluşan Ayvalık ilçemiz, balıkadamlar tarafından en çok tercih edilen bir dalış bölgesidir. Mercan resifleri açısından çok renkli zengin dip yapısı ve tartışılmaz berraklıktaki denizi ile 60 adet dalış yapılacak bölge bulunuyor. Hava koşullarının kötü olduğu zamanlarda bile dalış yapılacak bölgelerin bulunulması, derin akıntı, gece, reef dalışları ve değişen derinlikteki bölgeleriyle her seviyedeki dalgıca hitap etmektedir.

DIVING BÖLGELERİ

    Erdek:
             1) Paşalimanı Adası

             2) Marmara Adası
                    -Asmalı Köyü
                    -Saraylı Köyü
            3)Turanlar
            4)Ormanlı Köyü Kıyıları

    Edremit
            1)Deli Mahmut Sığlığı

            2)Ali Reis Sığlığı
   
    Körfez Diving Center (Kemal Çalışkan)
   
Adres: Atatürk Bulvarı Öz Aral Pasajı No:61\a-7 Ayvalık
    İrtibat Tel: 0 266 312 49 96 - www.korfezdiving.com

YELKEN VE SURF TURİZMİ
İlimiz kıyılarında yeterince değerlendirilemeyen turizm potansiyelinden birisi de hiç kuşkusuz Ayvalık, Edremit, Burhaniye ve Erdek kıyılarının kendine özgü rüzgarıdır. Artık yörenin simgesi haline gelmiş ,süreklilik arz eden ve tatlı tatlı esen rüzgar Yelken ile Windsurf için son derece elverişlidir. Gerek denizlerimiz , gerek rüzgarımız , gerekse kıyı şeridindeki tesislerimiz ile ilçelerimiz “Yelken ve Windsurf Yarışmaları” için ideal bir yerdir. Faaliyetler Yelken İhtisas Klüplerince yapılmaktadır.


İrtibat :

Bandırma Yelken İhtisas Kulübü
Adres: Atatürk Cad. No:339 Bandırma
Tel: 0 266 733 86 00
Faks: 0 266 733 86 13


Zefira Turizm Seyahat Acentası

Adres: Hürriyet Meydanı / Burhaniye
Tel: 0 266 412 52 05
Faks:0 266 412 03 59

ULUSLARARASI SPOR MÜSABAKALARI

Ağustos ayının 4. haftasında Erdek ilçemizde Rusya, Bulgaristan, Malta, Kazakistan, Ukrayna, Çekoslovakya, Yugoslavya,İspanya ve İsviçre’nin katılımı ile Uluslar arası Triathlon müsabakası düzenlenmektedir.


İrtibat Tel: Erdek Belediyesi- 0 266 835 10 50