T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI Balıkesir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Av Turizmi

İlimiz Av Turizmi açısından da iyi bir potansiyele sahiptir. Sportif olta balıkçılığının turizm açısından gelişmeye en uygun bölgesi Ayvalık- Edremit- Burhaniye bölgesi ile Bandırma ve Marmara Adası’dır. Kara avcılığı için Balıkesir’in iç bölgeleri ile Kazdağları, Dursunbey Alaçam Dağları uygundur.

Avlanan hayvanlar arasında ilimiz genelinde en çok yaban domuzu, kınalı keklik , bıldırcın , tavşan , yaban ördeği , çulluk  bulunmaktadır. İlimizin kıyı kesimlerinde ise levrek , kefal , sardalya gibi balıklar başta olmak üzere her tür balık tutulabilmektedir.
İlçelerimiz itibariyle;

Ayvalık:Deniz ürünlerinden mercan , çipura, karagöz, barbun, papalina, kalamar, supya,ıstakoz, midye, karadiken, kıllı midye türü Türkiye’de sadece Ayvalık’ ta Çamlık ve Kumru Köyü’nde üretilmektedir. Bunun yanında kara avcılığı olarak; yaban domuzu, karatavuk, bıldırcın, tavşan, tahtalı çulluk, ördek ve kaz avı yapılır.

Edremit:Özellikle Kazdağları ve Şahinderesi Mevkii avcıların dikkatini çeken yerlerdir. Bıldırcın, kınalı keklik, yaban ördeği, yaban kaı, domuz, tilki, tavşan, çakal, ayı, geyik avı yapılır. Altınoluk,ılıca ve Akçay yöresinde balıkçılık yapılır.

Erdek: Kapıdağ Yarımadası’nda yaban domuzu avlanılabilir. Cevizli deresi Alabalık üretme alanı olarak tefrik ettirilmiştir.Burhaniye: Kınalı keklik, bıldırcın, tavşan avı ile ilçeye 43 km mesafede Gökçedağ düzü avcılar için uygun mekandır. Havran: Çınarlıhan sularında alabalık yetiştiriciliği yapılmaktadır. Sındırgı: İlçe kara ve su avcılığı bakımından zengin bir potansiyele sahiptir. Dağlarda tavşan, tilki, keklik ve domuz avı, Çaygören Barajı’nda sazan ve ördek avcılığı yapılır.

Av Turizmi  Yapan Turizm Şirketleri;

Firma Adı:

Adres:

İrtibat Tel:

Adramitos Turizm Seyahat Ac.

Ören Mah. Belediye Çarşısı

No:3 Burhaniye

0 266 423 10 07

0 266 423 16 78 Fax

Demre Turizm Seyahat Ac.

Memiş Kaptan Meydanı No:2

Akçay-  Edremit

0 266 384 85 86

0 266 385 15 21 Fax

  

Av Turizmi Yapabilecek Avcılık Klüpleri;

Firma Adı:

Adres:

İrtibat Tel:

Dursunbey Avcılık Klubü

Belediye Meydanı Dursunbey

0 266  662 23 58

Edremit Merkez Avcılar Derneği

 Merkez Avcılık ve Atıcılık İhtisas Klubü  Edremit

0 266 373 19 72

Altınoluk  Avcılar Derneği

Altınoluk  - Edremit

0 266 396 26 66

Bandırma Avcılık Ve

Atıcılık Kulübü

Bentbaşı Mahallesi 24 sok. N0.:6/A  Bandırma

0 266 718 18 23