T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI Balıkesir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Kütüphaneler eş güdüm ve durum değerlendirme toplantısı Sındırgı Eman Termal Otelde yapıldı.

Kütüphaneler arası iletişim ve işbirliğinin sağlanması, il ve ilçelerde bulunan kütüphanelerin sorunlarının yerelinde belirlenmesi ve çözülmesi amacıyla yılda iki kez yapılan Kütüphaneler Arası Eşgüdüm Toplantısının 2015 yılının ilk toplantısı Eman Termal Otelde gerçekleştirildi.
Toplantıya ilçe Kaymakamı Ercan Ateş, Sındırgı Belediye Başkan Yardımcısı Emin Uygar Çelik, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çaltı, Şube Müdürleri Abdullah Poyrazlı ve  İhsan Keçeli, İl Halk Kütüphanesi Müdür vekili Hakim Yıldız, Ayvalık İlçe Halk Kütüphanesi Müdürü Gülay Öncel Şahin, ilçe Kütüphane Sorumluları, Balıkesir Kuvayı Milliye Müze Müdürlüğü, Bandırma Müze Müdürlüğü Ayvalık, Edremit ve Burhaniye Turizm Danışma sorumluları katıldı.
Toplantı öncesi Kaymakam Ercan Ateş ve Belediye Başkan Yardımcısı Emin Uygar Çelik toplantıya katılanlarla birlikte yemek yedi. Kaymakam Ateş, eğitimli ve kültürlü bireylerin yetişmesinde kütüphanelerin önemli olduğuna dikkat çekti.
 Sındırgının tarihi yapısı ve doğası hakkında bilgi vererek sözlerine başlayan Kaymakam Ateş; “Bu tarihi dokunun bu güzelliklerin bir cümbüş halinde bir seyir halinde kendi gösterdiği bu ilçemizde gerçekten kültür ve turizm faaliyetlerine önümüzdeki dönemde Kültür ve Turizm Müdürümüzle birlikte destek olmaya devam edeceğiz. 22 Ocak 25 ocak tarihleri arasında EMİT’te bir fuar gerçekleştirilecek bu fuara şimdiden katkı sağlayan Kültür ve Turizm Müdürümüze ve Belediyemize şimdiden teşekkür ediyorum. İlçelerin tanıtılması için bu tür fuarların önemli olduğuna inanıyorum. İlçelerin gelişmişlik standardı içinde kültürlü ve eğitimli bireylerin var olması önemli. Bunun içinde zengin kütüphanelere sahip kütüphanecilik anlayışının geliştirilmesi gerekiyor. Bu noktada her gittiğiniz ilçede hangi ilçede olursanız olun kütüphanelerinizi zenginleştirmek için ısrar edin. Çeşitli yazışmalar yapın, sabrınızı zorlayın, kaybederseniz de bir kez daha kaybedin. Daha iyi kaybedin daha iyi yenilin ama zafere en sonunda ulaşacağınızın farkında olmanız gerekiyor. Bu noktada mutlaka ve mutlaka her biriniz yürekten inanarak kütüphanelerinizi zenginleştirin. Okuyan kitlenin arttırılması gerekiyor. Lütfen bunun için mücadele eden. Kitap okuyan ve ilgili ve yürekli gençlerin yetişmesine vesile olalım. Bu konuda sizin katkısı olacağına inanıyorum. Tek başına bizlerin kültür turizm müdürümüzün cabaları yetmez. Sizlerde birer lider olarak eğitimli bir kitlenin olması için mücadele edin” dedi.
Kaymakam Ateşe’e teşekkür eden İl Kültür ve Turizm Müdürü Çaltı ise; Değerli kaymakamımızın bu güzel misafirperliği için kutluyorum. Teşekkür ediyorum. İnşallah bundan sonra ki birçok programda yine genç ve dinamik kaymakamımızla beraber olacağımıza inanıyorum” dedi. Yemekten sonra toplantıya geçildi. Toplantıda il ve ilçe genelindeki tüm kütüphaneler arasında başlatılan koordinasyon ve işbirliğinin bundan sonda da aralıksız olarak sürdürülmesinin yararı üzerinde duruldu.
 
  • DSC_0066
  • DSC_0082
  • DSC_0074
  • DSC_0090
  • DSC_0111
  • DSC_0113
  • DSC_0120
  • DSC_0070..