T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI Balıkesir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

İl Kültür ve Turizm Müdür’ü Turizmcileri Uyardı

İl Kültür ve Turizm Müdür’ü Turizmcileri Uyardı

Balıkesir İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çaltı 2015 yılında Rusya pazarında ülke genelinde %35’lik bir düşüşün beklendiğini söyleyerek ağırlıklı olarak yabancı turiste hizmet veren turistik yörelerin bu azalışı yerli turist pazarından payını artırarak kapatma yoluna gideceğini belirtti.


Balıkesir İl Kültür ve Turizm Müdürü Çaltı “Daha çok yerli turiste hitap eden Balıkesir Turizminin bu sene bu durumdan olumsuz etkilenmemesi için sektörün gerekli tedbirleri şimdiden almaları gerekmektedir.” dedi.

71 ülkeden 4500 kurum ve kuruluşun katıldığı 2015 EMİTT Fuarı’nda 81 ilimizle beraber Balıkesir’in de güçlü bir şekilde temsil edildiğini belirten Mustafa Çaltı, EMİTT Fuarı’nda turizmciler Rusya pazarında %35’lik bir düşüş beklendiği için iç pazardaki paylarını artırmayı hedeflediklerini bildirdi. Turizmcilerin 2015 yılının yerli turist yılı olacağını söylediklerini ve turizmcilerin bu tespitlerinin iyi değerlendirilmesi gerektiğini açıkladı.

 

 

Balıkesir’in bayramlarda ve yaz tatillerinde yerli turistlerce tercih edilen bir il olduğunu, yabancı turistlerin ağırlıklı olarak geldiği Antalya, Muğla gibi turizm yörelerinin yerli turiste yöneleceğinin işaretlerinin alınmakta olduğunu belirten Mustafa Çaltı, tüm turizm sektörünün bu konuyu göz önünde bulundurmasının ve otel sahipleri ve seyahat acentalarının şimdiden bu yönde yaz sezonu için hazırlıklarını yapmalarının önemini ifade etti.