T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI Balıkesir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu Havran Koca Seyit'i Ziyaret Etti

Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu, Balıkesir'in Havran ilçesinde sürpriz bir ziyaret ile Çanakkale Kahramanı Koca Seyit'in köyünü ve mezarını ziyaret etti.

Koca Seyit Anıtı'ndaki müze alanını gezen Bakan Topçu, açıklamalarda bulundu.

“Bu hafta Perşembe günü İstanbul’da idim. Daha sonra İstanbul’daki programımı tamamlayıp Edirne, Tekirdağ ve Çanakkale’ye gittim. İnancın ve imanın sembolü olan kahraman milletimizin kahramanlarından birisi olan Seyit Onbaşı’nın kabrini ziyaret etmek; doğduğu topraklara ayak basmak ve burada akrabalarını, onunla yaşayan insanları görmek; bu sıkıntılı günlerimizde büyük Türk Milletine hem bu muhteşem rol modelini hem de şahsında Çanakkale ruhunu bir kez daha hatırlatmak ve gündeme getirmek; burada Seyit Onbaşı’nın yakınlarının bir sıkıntısı, bir problemi olup olmadığını da yerinde görmek için bu ziyareti gerçekleştirdik.

Seyit Onbaşı kıyamete kadar büyük milletin rol olacak kahramanlarından biridir. Bu kahraman unutulmamalıdır. Bu kahramanın inanç ve imanının ilahi kaderi olan bu milleti o dönüm noktasında nerelere taşıdığı unutulmamalıdır. Bu günlerde Seyit Onbaşılara çok ihtiyaç vardır. Çünkü Seyit Onbaşı’nın karşısında olanlar, bugün de bölücü terör örgütünü destekleyen güçlerdir. O günkü Seyit Onbaşı’nın imanı ve inancı bugün de 78 milyonluk milletimiz için gereklidir.”
Bakan Topçu, daha sonra köy kahvesinde vatandaşlar ile sohbet etti. Bu sırada AK Parti MKYK Toplantısı’nda bulunan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Bakan Topçu’yu  telefonla aradı.

 


Bakan Topçu’nun telefonundan köylülere seslenen Başbakan Davutoğlu, “Seyit Onbaşı'nın köylüleri olarak ne kadar övünseniz azdır. Eminim tekrar bir Seyit Onbaşı'ya hasıl olursa Koca Seyit Mahallesi'nin yiğitleri hep beraber göreve hazır olacaklardır.” dedi.

 

  • 138986,dsc5536
  • 138994,dsc5427
  • 138995,dsc5412
  • 139008,dsc5295