T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI Balıkesir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Küçükköy Boşnakları ve Boşnak Kültürü Çalıştayı Yapıldı

ULUSLARARASI GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE BALKANLAR SEMPOZYUMU BAŞLADI

1900’lü Yıllarda Karadağ Bölgesi’nden Ayvalık Küçükköy Mahallesi’ne Göç Eden, Boşnakların Kültürünün Tanıtılacağı, 1. Teferiç Günleri başladı.

Ayvalık Belediyesi’nin öncülük ettiği ve Balıkesir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Ayvalık Kent Konseyi’nin katkılarıyla düzenlenen şenlik, "1.Uluslararası Geçmişten Günümüze Balkan Sempozyumu" ile start aldı. 23 Nisan Cumartesi günü açılışı yapılacak Küçükköy Cumhuriyet Kültür Merkezi’nde düzenlenen sempozyumda, Balıkesir Kültür ve Turizm İl Müdürü Mustafa Çaltı, Ayvalık Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, Ayvalık Kent Konseyi Başkanı Ahmet Üzgeç ile STK temsilcilerinin yanı sıra Küçükköy’de yaşayan Boşnaklar hazır bulundu.

Boşnak kültürünün tanıtılıp, gelecek kuşaklara aktarılmasının amaçlandığı sempozyumda, birbirinden değerli akademisyenler, Bosna halkına ilişkin ve uzun yıllar süren çalışmalarını dinleyicilerle paylaşma imkanı buldu.

Açılış konuşmasını Ayvalık Belediye Başkan Yardımcısı Gökay Bacan’ın yaptığı sempozyumda, sırasıyla Mustafa Çaltı, Rahmi Gençer ve Namık Kemal Nazlı şenlikle ilgili görüşlerini belirtti.

 

BAŞKAN GENÇER “TEFERİÇ BİR UZLAŞMA VE BİR YENİDEN DOĞUŞTUR’”

Rahmi Gençer yaptığı konuşmada önce katılımları nedeniyle salonda bulunanlara teşekkür etti ve büyük bir heyecanı paylaştıklarını belirtti.

Sempozyumun ilk oturumunda, Prof. Dr. Šerbo Rastoder, "Karadağ Müslüman Nüfusunun Göç Süreçlerini", Prof. Dr. Mustafa Türkeş "Balkanlar’da Osmanlı Mirasının İki Yüzü"nü anlattı. Prof. Dr. Ali Duymaz ile Prof Dr. Halil İbrahim Şahin Ayvalık’ta "Muhaceret Folklorü ve Muhacir Boşnakları", Prof. Dr. Figen Erdoğdu Fortuna "Yaşanmışlıklar Üzerine İki Yakadan Bir Hikâye" başlıkları altında görüşlerini dile getirdiler.

10 dakikalık soru cevap bölümüyle son bulan sempozyumun devamında Küçükköy Kent Müzesi’nde AYKÜSAD (Ayvalık Kültür Sanat Derneği) Fotoğraf Topluluğu’nun “Teferiç Şenlikleri” kapsamında açtığı sergi gezildi.

 

  • DSC_0613
  • DSC_0615
  • DSC_0617
  • DSC_0618
  • DSC_0619
  • DSC_0620