T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI Balıkesir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

15-22 Nisan Tarihlerinde Kutlanan Turizm Haftası Etkinlikleri Balıkesir'de Kutlamaya Başlandı

  
                                                     DSC_0246.jpg

    Balıkesir'de Turizm Haftası etkinlikleri Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa ÇALTI Turizm Haftası'nın bu yıl 41. kez kutlandığını hatırlatarak;
                                                DSC_0256.jpg

 “Değerli Katılımcılar Turizmciler daire arkadaşlarım, basın mensupları hepinizi saygı ile selamlarım.Bugün 41. Turizm Haftası etkinliklerini başlatmak üzere burada toplanmış bulunuyoruz. Hepiniz hoş geldiniz. Hayırlı olsun.

Yaz tatilinin, bayram tatillerinin vazgeçilmez adresi olan Balıkesir ve ilçelerinde her yıl turizm dolu dolu yaşanmaktadır. Tabii ki Ayvalık, Burhaniye, Akçay, Altınoluk, Erdek, Avşa gibi deniz ve tatil turizminin kalbinin attığı yerlerin yanında daha iç kesimlerde turizmi istediğimiz düzeyde anlatmanın güçlüğünü de yaşamıyor değiliz.

Ancak Türkiye’nin doğa güzellikleri, termal kaynakları, iklimi, gıda ürünleri gibi turizmin her türlü aradığı kaynağa sahip olan Balıkesir’in başta il  merkezi olmak üzere Sındırgı, Bigadiç, Gönen, Susurluk, Manyas…gibi ilçelerinde de 12 ay boyunca sürdürebilirliği olan sağlık turizmi,doğa ve gastronomi turizmine yönelik yatırımlar hızla ilerlemektedir. Esasen Balıkesir ve çevresi Türkiye’nin bir numaralı yeme-içme ve gıda temin üssü olma yolundadır.

Hepimiz biliriz ki Türkiye’yi doyuran il Balıkesir’dir. Balıkesir’in et ve süt ürünleri, zeytin ve zeytinyağı, sebze ve meyvesi aranan gıda ürünleridir.

Balıkesirimizin bütün bu turizm değerleri sürdürülebilir bir turizmin temel taşları durumundadır.

Müteşebbislerimize ve turizmcilerimize 12 ay boyunca sürdürülebilir yatırımlar yapmalarını öneriyorum. Balıkesir’in Kayseri’den, Afyon’dan, Denizli’den, Antep’ten neyi eksik? bilakis fazlalıkları vardır. Nitekim Balıkesir 94 turizm işletme belgeli, 29 yatırım belgeli, 907 belediye belgeli tesislere, 130 bin ikinci konutlarla birlikte 600 bini aşan konaklama kapasitesine sahiptir.

Ayrıca 85 seyahat acentasına, 26 mavi bayraklı plajlara, 300 km.lik deniz sahiline, 65 adet gezi teknesine, 1 marina, 2 yat limanı, 6 yat işletmeciliğine, 40 noktada çıkan termal kaynaklara, zengin tarih ve kültüre sahiptir.

Cumhurbaşkanımız bir taraftan Avrupa’daki vatandaşlarımıza “komşunu da al getir misafirliğin ne olduğunu görsünler” demekte, bir taraftan da “ormanlarımızı turizme kazandıracağız” demektedir. Yarısı ormanlarla kaplı olan ilimizin turizm değerleri saymakla bitmemektedir.

Devletimiz içerde terör belasını büyük ölçüde bitirdi. Sınırlarımız ötesinde de bütün zor şartlara rağmen oralardaki terör tehdidi de bitirilecektir. O zaman turizmimiz daha da önemli noktalara çıkacaktır.

41.Turizm Haftamız dolayısıyla içinde bulunduğumuz yılın turizmimizi bir adım daha öteye götürmesini, turizmcilerimize bol kazanç, milletimize sağlık ve barış getirmesini diliyorum.

Hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum.” şeklinde konuştu.
                                         DSC_0258.jpg

  
Atatürk Anıtı’na çelenk sunumunun ardından sektör temsilcileri ile beraber Sn. Vali  Ersin YAZICI’yı makamında ziyaret edildi.

Sn. Vali Ersin YAZICI’nın eşi Hanımefendi Hanife YAZICI’nın katılımı ile Vali Rıza AKDEMİR sergi salonunda “Geleneksel El Sanatları Sergisi” açılışı ve ardından okullarda Resim, Şiir ve Kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri Hanımefendi Hanife YAZICI tarafından takdim edildi.

   

 • DSC_0246.jpg
 • DSC_0256.jpg
 • DSC_0258.jpg
 • DSC_0286.jpg
 • DSC_0291.jpg
 • DSC_0308.jpg
 • DSC_0313.jpg
 • DSC_0322.jpg
 • DSC_0325.jpg
 • DSC_0328.jpg
 • DSC_0333.jpg