T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI Balıkesir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

NEVRUZ BAYRAMI VE 21 MART DÜNYA ORMANCILIK GÜNÜ


                                       DSC_1486.jpg

 Nevruz Bayramı ve 21 Mart Dünya Ormancılık Günü Balıkesir Üniversitesi’nde düzenlenen törenle kutlandı. BAÜNV Çağış Kampüsünde düzenlenen etkinlikte şiirler okundu, halk oyunları gösterileri yapıldı ve fidan dikimi gerçekleştirildi.
                                 DSC_1505.jpg

Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Orman Bölge Müdürlüğü tarafından BAÜNV Çağış Kampüsünde düzenlenen törenlere Vali Ersin YAZICI, Balıkesir Milletvekili Ali AYDINLIOĞLU, Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai KAFAOĞLU, Cumhuriyet Başsavcısı Sadık BÖLEK, İl Emniyet Müdürü Cengiz ZEYBEK, İl Jandarma Komutanı Kur. Alb. Murat KINAY, BAÜNV Rektörü Prof. Dr. Kerim ÖZDEMİR, Vali Yrd. Bayramali KÖSE,  Orman Bölge Müdür V. İsa ÇAPKIN, Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa ÇALTI, diğer daire müdürleri, Ak Parti İl Başkanı Hasan DEMİRASLAN, öğrenciler  ve vatandaşlar katıldı.

                              DSC_1457.jpg

İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa ÇALTI törende yaptığı konuşmasında:
“Bu gün Nevruz Bayramı ve Dünya Ormancılık Günü’nü kutlamak için buradayız. Kutlu olsun, Milletimize hayırlar getirsin.
Nevruz, kışın bitişi, baharın başlangıcıdır. 21 Mart yani bugünden sonra günler uzayacak, geceler kısalacaktır. Yeryüzü daha çok güneş alacağı için bitkilerde uyanış olacak, bereketli bir zaman süreci başlayacaktır. Onun için Nevruz 21 Mart’ta Orta Asya’dan Balkanlara uzanan bu geniş coğrafyada bayram olarak kutlanır.

Biz Millet olarak kendi kültürel değerlerimizle bütünleştirerek birlik ve kardeşlik içinde kutluyoruz, nevruzu… Nevruz Bayramı’nı ve diğer milli, dini bayramları, birliğimizin, dirliğimizin pekişmesi için kutluyoruz. Doğanın bize cömertçe sunduğu çiçekleri birbirimize vermekten kaçınmıyoruz. Ne güzeldir bizim bayramlarımız, Cumhuriyetimiz, 23 Nisanımız, Kurbanımız, Ramazanımız, Hıdrellezimiz, Nevruzumuz ne güzeldir.

                            DSC_1482.jpg

Biz öyle bir milletiz ki kimsenin vatanında gözümüz yoktur. “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” diyen atalarımızın izinden giderek devleti yaşatıyoruz, ancak vatanımıza ve bekamıza saldırı olursa ona da en ağır darbeyi vuruyoruz ve bunu bir tek sivilin burnunu kanatmadan yapıyoruz.
Bu gün Afrin’de Zeytin Dalı Harekâtı ile onu yapıyoruz. Mehmetçiğimiz oraya bayram havasında, düğün havasında gidiyor. Bu Nevruz Bayramı vesilesiyle ordumuzun en kısa zamanda sınırlarımız ötesinde Vatanımıza kastedenleri yok edip barış ve sulhu sağlamasını diliyoruz. Şehitlerimize Allah’tan rahmet gazilerimize sağlık diliyoruz.
Her günümüzün bu günkü gibi Nevruz Bayramı havasında olmasını dilerim. Bu duygularla hepinize saygılarımı sunarım.” dedi.
 
  

 • DSC_1451.jpg
 • DSC_1457.jpg
 • DSC_1467.jpg
 • DSC_1470.jpg
 • DSC_1475.jpg
 • DSC_1476.jpg
 • DSC_1482.jpg
 • DSC_1486.jpg
 • DSC_1496.jpg
 • DSC_1503.jpg
 • DSC_1505.jpg