Balıkesir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Kapıdağ Yarımadası 1.Ulusal Turizm Çalıştayı

             İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa ÇALTI’nın 13-14 Eylül tarihlerinde gerçekleşen Kapıdağ Yarımadası 1.Ulusal Turizm Çalıştayı’nda yaptığı konuşma;

            “Erdek ilçemiz ilk turizm hareketinin başladığı marka bir kentimizdir.  1 nolu turistik işletme belgeli tesisin Erdek’de olduğunu ifade etmek istiyorum.

            Burada turizmi konuşacağız, tartışacağız ve nerede yanlış yaptık, nerede yanlış yapıyoruz ve sorunların çözümü nedir bunların tespitlerini yapacağız.

            Erdek’i tekrar eski parlak günlerine kavuşturmanın yollarını bulacağız.

            Erdek’in konumunda doğasında bir sorun var mı? Yok. Biz insanlardan kaynaklanan sorunlarımız var.

            Çevreyi kirleten biziz. Denizi kirleten biziz. Gelen misafirleri aldatan, onların memnun ayrılmalarını sağlamayan biziz. Söz gelimi bir kase çorbayı, bir simidi 2 misline satan biziz. Konaklama tesislerimizi yenilemeden müşteriye sunan biziz.

            Böyle bir turizm anlayışı yok değerli dostlarım. En ürkek, en korkak sektör turizmdir. Turizmin merkezinde memnuniyet, rahatlık, huzur, refah, mutluluk, güler yüz yatmaktadır. Nitelikli tesislerin doluluk oranlarının sürekli yüksek olduğunu ifade etmek istiyorum.

            Peki, biz Erdek ve adalardaki turizmi nasıl eski günlerine kavuşturacağız ve sürdürülebilir hale getireceğiz? Bütün meselemiz bu.

            Marka kent Erdek’in elinde olan potansiyel hiçbir turizm kentinde bulunmamaktadır. Doğası, mükemmel Karadeniz yaylalarını aratmayan Kapıdağ’ın bitki örtüsü, flora ve faunasının benzeri yok.

            Kıyılarındaki plajları, deniz altı güzellikleri mükemmel…

            Geçen gün belediyeden aldığım bir kitapçıkta denizaltı güzelliklerinin ne kadar zenginlikte olduğu görülüyor.  9 noktada yapılan turizm amaçlı su sporları ve 7 noktada bulunan dalış bölgesi; Kapıdağ Yarımadasındaki dağcılık ve treking parkur alanları ile zenginleşiyor. Kıyı turizminin yanında Zeytinliada, Kyzikos, Kirazlı Manastırı gibi birçok tarih ve inanç turizminin de önemli bir merkezi olan Erdek ve çevresinde turizmin tüm çeşitlerini hayata geçirebilecek potansiyel vardır.

            Balık Erdek’te yenir. Girit mutfağı ayrı bir zenginliktir Erdek’de. Etin en lezzetlisi Erdek’de yenir, sebze ve ot çeşitleriyle ilgili sağlıklı yemekler Erdek’te yenir dememek için ne eksiğimiz var? Zeytinyağlı yemekler, yoğurt, peynir, zeytin vb.nin alası Erdek’de yenir dememek için ne eksiğimiz var? İnsanlar şimdi bir kahvaltı için İstanbul’dan uçakla Kazdağları’na geliyor, Van’a gidiyor. Buraya niçin gelmesin? Erdek Metropol şehirler, başta İstanbul ve Bursa’nın mahallesi durumunda, hem denizden hem karadan çok çabuk buraya gelinebilmektedir.

            İşte Erdek için en büyük pasta buradadır. Büyük şehirlerin verdiği sıkıcılık, trafik, gürültü, iş stresi vb. sorunlar dolayısıyla insanlar daha Cuma günü şehir dışına sakin bir yere kendini dinlenmeye atmak istiyor. Biz bunu değerlendirmeliyiz.

            Bugün yaptığımız çalıştay gibi bir çalıştay da bu konuda yapabiliriz. Bu insanlar nasıl bir konaklama arıyor? Yeme içmesi, çevresi, ulaşımı vb. ne istiyor? Bunların tespitini yapalım ve bu insanlara bu tespitleri sunalım. Göreceksiniz yaz kış tesislerimiz çalışacaktır.

            50-100-150 kişilik toplantılarını burada yapacaklardır. Yaz dışında da hafta sonlarını burada geçireceklerdir. Yemek yemeğe buraya geleceklerdir. Sağlığa uygun terapiler yapabilecek uygun tesisler oluşturabilirsek İstanbul- Bursa buraya akacaktır.

            Mesela Girit mutfağına dayanan 21 günlük sağlıklı beslenme terapileri yapabilirsek, tesislerimizi buna uygun hale getirebilirsek İstanbul’un, Bursa’nın varlıklı kesimi bunun için buraya gelir mi gelmez mi? Gruplar halinde 21 günlük sağlıklı beslen, sağlıklı yaşa hem kilolarını ver, hem tatilini yap hem de evine sağlıklı ve zinde dön desek buna kim hayır diyebilir?

            Yaşlı bakım merkezleri gibi sağlıkla ilgili tesisler yapsak, tesislerimiz sürekli dolu olacaktır diye düşünüyorum.

            Değerli dostlar gelin tüm paydaşlarımızla bu yolu açalım. İstanbul ve Bursa üzerine çalışalım derim.

            Küçük grupları küçük tesislerimizde, büyük grupları da büyük tesislerimizde ağırlayalım.. Bu işi  hep birlikte yapabiliriz diye düşünüyorum.

            Değerli katılımcılar, değerli dostlarım buraya doğalgaz da geliyor. Onun da vereceği çok büyük artılar olacaktır. Burası Kültür ve Turizm Gelişim Bölgesi’dir. Tüm planlar bitti. Sadece Büyük Şehir Belediyesinin yapacağı planlamalar var, onu da yapıyorlar.

            Küçük sorunlarla oyalanmayalım. Büyük hedeflere yönelelim. Kaliteli, nitelikli hizmet sunan tesislerde sorun yok. Kalite düştükçe müşteri kalitesi de düşüyor. O halde büfesinden gazinosuna pansiyonundan butik oteline büyük konaklama tesislerine kadar ben bunu başaracağımıza inanıyorum. Onun için bu samimi duygularımı dile getirdim. Bu konuda katkıda bulunanların tümüne teşekkür ederim. Burada bir oluşuma samimi, üretken, yapıcı bir yapılaşmaya gidersek başaracağımıza inanıyorum.

            Bu duygu ve düşünceler içerisinde hepinize saygılarımı sunarım.”