T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI Balıkesir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Kurtdereli Mehmet Pehlivan Yağlı Güreşlerinin Somut Olmayan Kültürel Miras Ulusal Envanterine Alınması İçin Başvuru Yapıldı

 

Balıkesir Karesi Belediye Başkanlığı’nın Geleneksel Cihan Pehlivanı Kurtdereli Mehmet Pehlivan Yağlı Güreşleri’nin, Somut Olmayan Kültürel Miras Listesine alınması teklifini değerlendirmek üzere İl Tespit Kurulu Valilik Kurtdereli Mehmet Pehlivan Toplantı Salonu’nda toplandı.

Karesi Belediye Başkanlığı’nın önerisi ile Kurtdereli Mehmet Pehlivan Yağlı Güreşleri’nin Somut Olmayan Kültürel Miras Listesine alınması teklifi İl Tespit Kurulu’nun 18.11.2015 tarihinde Valilik Kurtdereli Mehmet Pehlivan Toplantı Salonu’nda toplanarak görüşüldü. Karesi Belediye Başkanlığı temsilcilerinin yapmış olduğu sunumları ve anlatımları izleyen İl Tespit Kurulu Üyeleri kendi aralarında yapmış olduğu değerlendirme ile Somut Olmayan Kültürel Miras Ulusal Envanterine unsur olarak Kurtdereli Mehmet Pehlivan Yağlı Güreşleri’nin alınması yönünde görüşlerini bildirmişlerdir.

            İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çaltı toplantı öncesi yaptığı konuşmada; “Cihan Pehlivanı Kurtdereli Mehmet Pehlivanın İlimizin bir Ata yadigârı olan güreşi yurt içinde ve yurt dışında büyük başarılarıyla temsil eden ve her güreşinde arkasında Türk Milletinin olduğunu hissettiğini söyleyen Kurtdereli Mehmet Pehlivan hem Osmanlı İmparatorluğu hem de Türk Cumhuriyeti Devleti döneminde örnek bir sporcu olmuştur. Bunun için İlimizin de önemli şahsiyetlerinden biridir.” dedi

İl Tespit Kurulu Abdullah Poyrazlı Başkanlığında; Araştırmacı Nesrin İlbars, Kültür Turizm Uzmanı Filiz Yılmaz, Balıkesir Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nahide Şimşir, Balıkesir Üniversitesi Necatibey Eğitim Fakültesi Öğretim Görevlisi Azat Kaya, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı Sanat Tarihi Uzmanı Faruk Öncü, Hüma Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi El Sanatları Teknolojisi Öğretmeni Kamile Serin komisyonda görev almıştır.

 

Balıkesir Karesi Belediye Başkanlığı’nı Temsil eden Mustafa Uysallar ve İsmail Özmen önerilerini ve sunumlarını İl Tespit Kuruluna yapmışlardır.

            İl Tespit Kurulu’nun almış olduğu Kararı Kültür ve Turizm Bakanlığına hazırlanan bilgi ve belgeler ile birlikte sunulmuştur.