T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI Balıkesir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

52.Kütüphane Haftası çeşitli etkinlikler ile kutlandı.

 

52.Kütüphane Haftası Kutlamaları Başladı…

52. Kütüphane Haftası kutlamaları 28.03.2016 Pazartesi günü Atatürk Anıtına çelenk koyma töreni ile başladı.

İl Halk Kütüphanesi’nde düzenlenen etkinlikler kapsamında kutlama programına Sayın Valimiz Mustafa YAMAN başta olmak üzere, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa ÇALTI, protokol üyeleri, kütüphane çalışanları, okuyucular ve misafirlerin katılımıyla devam edildi. Programda Sayın Valimiz Mustafa YAMAN günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.

Sayın Valimiz Mustafa YAMAN konuşmasında:

“Değerli Konuklar,

Çok Kıymetli Kitapseverler, Sevgili Öğretmen ve Öğrenciler,

Hızla küreselleşen dünyamızda, gelişen teknolojiler ve artan nüfus, bilgiye olan ihtiyacı her geçen gün daha da arttırmaktadır. Basılı kitaplardan, elektronik kitaplara, CD-DVD şeklinde hazırlanmış görsel ve işitsel materyallerden, elektronik veri tabanları gibi basılı olmayan kaynaklara kadar elde edilen bilgilerin çeşitliliği nedeniyle bilginin ulaştırılmasında, Halk Kütüphanelerine önemli görevler düşmektedir.

Kütüphanelerimiz; toplumu çağdaş uygarlık düzeyine ulaştırmak için, Milli kültür mirasımızı yaşatarak, gelecek nesillere aktarmak suretiyle, sorunlarını bilgi ile çözebilen mutlu, başarılı, dolayısıyla çağdaş bir bilgi toplumu oluşturarak, bölgenin kültürel, sosyal ve teknik kalkınmasına yardımcı olmayı kendisine amaç edinmiş kuruluşlardır.

Halkı kütüphanelere çekmek, kitap okuyan, dolayısıyla bilgilenen ve aydınlanan bir toplum oluşturmak, kütüphaneleri ödev yapılan mekânlar konumundan çıkararak halkın tamamına hitap eden kurumlar haline getirmek ve halkın kütüphaneleri sahiplenmelerini sağlamak için hepimize görev ve sorumluluklar düşmektedir.

Yüce dinimizin ilk emri OKU ile başlamaktadır. Elbette daha çok okuyan daha bilgili olacaktır. Bilgiye hükmeden insanların da başarılı olacağı kesindir.

Kütüphane Haftası münasebetiyle herkesi en iyi dost ve arkadaş olan kitaplarla buluşmaya davet ederek, hepinizin Kütüphane Haftasını kutlar, saygılar sunarım.” Dedi.

Hafta boyunca etkinliklere devam edildi.